taka jaką jestem: wyszywająca, pracująca, z kremem 30+, ale bez kompleksów ...zresztą nie wiem czy cała - zidentyfikować jest się trudno. Jak to z Kobitami.

Ogród

wtorek, 11 sierpnia 2009

Wiele razy wspominałam że bardzo blisko od naszej letniskowej 'rezydencji' znajduje się jezioro. A nawet dwa.

Nie przypominam sobie natomiast abym kiedykolwiek zobrazowała jeziora. W niedzielę wstałam o 6 rano - nie mogę spać na działce: chodzę spać i wstaję 'z kurami' - ubrałam cokolwiek i pobiegłam na spacer. Piękne słońce, ciepłe, bursztynowe, do tego mgły, wilgoć, delikatny chłód, cisza .... Spacer był piękny!

Zdjęcia tego nie oddają, niestety. Ale postaram się zrobić następnym razem zdjęcia lepsze.

W skrócie: około 2-3 minuty spacerem od domku, przez rów i las, dochodzi się z górki na pazurki nad brzeg jeziora Górskiego. Idąc brzegiem około 200 metrów w lewo dochodzimy do mostka przerzuconego nad kilkunastometrową groblą łączące je z Jeziorem Ciechomickim.  I tak :

Jezioro Ciechomickie

Jezioro Ciechomickie

 

Jezioro Ciechomickie

 

A po prawej od mostka widać Jezioro Górskie, blisko którego się budujemy:

Jezioro Górskie

 

Zrobiło mi się tak romatycznie że aż cyknęłam fotkę 'pozowaną'

 

Jezioro Ciechomickie

 

A że idzie jesień to widać poniżej ... Późne lato też KOCHAM :)

Jezioro Górskie

 

A poza samym spacerem? Kosiliśmy, a dokładniej Pan mój kosił  trwasko okrutnie się pleniące na działce:

Kosiarz Umysłów Trawskich

 

Pryskałam środkami chwastobójczymi chaszcze chwastowe (tu zdjęć brak...)  i obierałam pół płotu siatkowego z powoju który zdążył już wpęłznąć na samą górną krawędź siatki.....

Wieczorami niezawodnie towarzyszył nam szalony netoperek szaleńczo pokonując kiladziesiąt okrążeń wokół domu.

A ponieważ pogoda piękna była,  weekend zdecydowanie należy traktować jako UDANY :)

 

Aaaaa!!!! O tym powinnam napisać na początku:  oczom naszym w piątek ukazała się ogromnych rozmiarów RABATA:

Rabata

Otóż moja Mama i Ciocia, które administrowały w ubiegłym tygodniu na działce /przerwa w budowie/ znowu się najwyraźniej nudziły i tym razem kontunuując dzieło rozpoczęte w czerwcu, pociągnęły drugie tyle nasadzeń na skarpie i wysciółkowały to wszystko szyszkami :)

Czyż Kobietki nie rządzą na tym świecie???? :D

19:45, aploch1205 , Ogród
Link Komentarze (13) »
poniedziałek, 29 czerwca 2009


Zagospodarowanie terenu wokół domu wcale nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jak ma się Mamę, z wykształcenia, czynnie i zamiłowania grzebiącą w ziemi (Technikum Ogrodnicze...)  i dodatkowo posiadającej ostry syndrom nadpobudliwości ruchowej /nie może 10 minut usiedzieć w miejscu bezczynnie/ ;)

Mamie już od roku zwoje pracują na najwyższych obrotach. Przestudiowała chyba cały internet, a teraz wzięła się do pracy.

Kamienne schodki dzieła Jej i Mamy Siostry już Wam pokazywałam TUTAJ. Teraz pokazuję skarpę. Jeden z elementów naszego przyszłego ogrodu.


SkarpaJak ogród będzie wyglądał finalnie? NIE MAM ZIELONEGO POJĘCIA. Do zagospodarowania mamy niemal 1000 metrów działki. W tej chwili uczymy się i obserwujemy tego jak działka wygląda. Bierzemy pod uwagę mnóstwo czynników:

- oryginalną, naturalną roślinność,

- kwaśność i przepuszczalnosć gleby,

- sprawdzamy CO rośnie u Sąsiadów najbliższych ;)

- obserwujemy nasłonecznienie i zacienienie

- ukształtowanie terenu

- ustalamy szlaki komunikacyjne (gdzie wygodnie będzie parkować samochód, gdzie i po których ścieżkach nogi nas same noszą, którędy omijamy drzewa, które nierówności terenu lubimy itd....)

- przyjmujemy pewne założenia .....


Charakterystyka działki jest następujaca:

- teren zróżnicowany wysokosciowo: na działce jest jeden wielki spadek,który daje nam różnicę poziomów około 2 metrów, na długości 30 metrów

- teren suchy + obrzeże lasu liściastego + dąbrowa (około 35-40% powierzchni działki)

- gleby bardzo przepuszczalne (piachy), kwaśne


Ja bym chciała żeby na działce było "dziko":

- żadnego dowożenia gleby,

- żadnego zasilnia,

- żadnego KOSZENIA TRAWY

- żadnego niwelowania nierówności terenu przez nawiezienie miliarda ton ziemi !

- najlepiej rośliny rosnące naturalnie w naszym środowisku

.... się zobaczy ....

W tej chwili najbardziej NATURALNIE wygląda ingerencja w lesie, po posadzeniu parzydła leśnego. Marzyło mi się mieć je kiedyś. I wreszcie mamy miejsce w którym ta roślinka powinna dobrze rosnąć. Zdecydowałyśmy się posadzić je nieopodal paproci, wychodząc z założenia że te rośliny gustują w zbliżonych warunkach glebowo/słoneczno/wilgotnych.

Parzydło leśne - Aruncus sylvestris


Wszystkie szczytne założenia ja sama pierwsza wyrzuciłam do kosza sadzając ....azalie na poniższym skrawku ziemi. Technicznie rabata opisana jest w notce na zdjęciu. Tak naprawdę naturalne jest to że azalie są bardzo kwaśnolubne a nasze piaseczki są IDEALNIE kwaśne: 4pH po deszczu. Powinno się tym kwaśniakom dobrze rosnąć i nie będziemy chyba musieli specjalnie dbać o zakwaszanie gleby. Również pirisy są roślinami z typu kwaśniaków. Powinno być im dobrze u NAS :)


Zastanawia mnie natomiast dobry stan goździków. Dostałam w jakimś centrum ogrodniczym jako GRATIS doniczuszkę. Mamie żal się zrobiło tych różowych drobiazgów, to je wsadziła. I co? Po dwóch tygodniach szaleńczo kwitły! No to Mama przywiozła jeszcze całą wytłoczkę i teraz mamy grupkę goździkową - ten róż widać na pierwszym planie....


Rabata


Widzicie - same piachy dookoła. Nie poszalejemy z trawą boiskową, ale też wcale jej mi nie brakuje.Z rabatami na razie się będziemy wstrzymywać - najpierw musimy skończyć budowę.


Na pierwszy plan wysuwa się walka z perzem: musimy zlikwidować połacie szerzące się na dole, przy wjeździe.Dopiero może wtedy, po wytrzebieniu chwastów, zdecydujemy się na lekką trawę, typu kostrzewy na lekkie i przepuszczalne gleby, w pełnym nasłonecznieniu.

Teraz pozostaje nam rozkoszować się naturą w postaci przecudnej urody koźlaków znalezionych na naszej  hacjendzie 19.06.2009 w dąbrowie:


leśne złoto - koźlaki


W przyszłym tygodniu zrobię zdjęcia łanowi naturalnych leśnych poziomek: zadomowiły się pod dębami, na skraju lasu i rozprzestrzeniły na powierzchni około 7m2.15:24, aploch1205 , Ogród
Link Komentarze (3) »
O autorze
Zakładki:
Krzyżykowe blogi obcojęzyczne
Krzyżykowe blogi polskie
Needlepoint
Nieco inne miejsca
Podręczne sznurki & kursy
Projektanci
Smakowe linki
Szablony
Zabawy grupowe
Zakupy